Make your own free website on Tripod.com
USS Springer   |     Home
Topside   |   USS Springer SS-414   |   Scrapbook   |   USS Sea Dog   |  


Springer's Officers During War Her Patrols
NAME
RATE
DUTIES
Kefauver, R
Commander
Commanding 1st & 2nd patrols
Bauer, J. F.
Lt. Commander
 Commanding 3rd patrol
Putnam
Lieutenant
Exec & Navigator,  all 3 patrols
Grant, J. B.
Lieutenant
Engineer & Electrician, 1st patrol
Bailey, D. G.
Lieutenant
Gun & Torpedo 1st patrol,
Engineer & Electrician, 2nd & 3rd patrol
Earley, J. J.
Lieutenant
Gun & Torpedo 2nd & 3rd patrols
Mikich
Lieutenant
1st Lieutenant, all 3 patrols
Gibson, C. J.
Lieutenant ( jg )
Ass't Gun and Torpedo, 1st patrol
Ass't 1st Lieutenant 3rd patrol
Chaffin, L. E.
Lieutenant ( jg )
Communications, 1st & 2nd patrol
Communications & Radar 3rd patrol
Wyers, R. L.
Ensign
Ass't Communications 1st patrol
Gaines, E. J.
Ensign
Ass't Communications 1st patrol
Ass't Communications & Comsy 3rd patrol
Myres J. C.
Ensign
Ass't Gun & Torpedo 2nd & 3rd patrol
Lange, W. C.
Chief Elect
Asst Engineer & Electrician all 3 patrols
Springer's Chief Petty Officers During Her War Patrols
Name
RATE
DUTIES
Hager, L.D.
Petty Officer 1/c
Electrician's Mate, Interior Comm, all 3 patrols
Hartman, E, L.
CTM
Chief Torpedoman 1st & 2nd patrols
North, F. A. E.
CQM
Chief Quartermaster all 3 patrols
Haney
CMoMM
Chief Motor Machinist Mate all 3 patrols
Pechar, R. E.
CMoMM
Chief Motor Machinist Mate all 3 patrols
Bjorum, E. H.
CMoMM
Chief Motor Machinist Mate all 3 patrols
Kinderman, R.
CMoMM ( AA)
Chief Motor Machinist Mate 2nd & 3rd patrol
Blanton, R. F.
CRM
Chief Radioman all 3 patrols
Read, N. D.
CCS
1st & 3rd patrol
Benno, P.
CEM
1st patrol
Soals, W. W.
CEM ( AA )
3rd patrol
Springer's Enlisted Men During Her War Patrols
NAME
RATE
DUTIES
Battele
Blumment, A.
Biggs, L.
Bedford
Blankenship, F
Forward Torpedo Room
Bennett
Engine Room
Christopher
Coates, A.
Radiomen 1/c
Callison James
MoMM 2/c
Clint
MoMM 1/c
After Engine Room
Cummings
Electrician
Davis
Dieterle
Forward Torpedo Room
Frappier
Firemen 1/c
Engine Room
Gribkoff, L.
Radioman
Giglione
Hager, S. G.
Radiomen 2/c
Hall
Hansen
Harrison, B.
Forward Torpedo Room
Haney
Harding, W.J.
Radioman
Hullerton
Hale, (Porky)
After Engine Room
Hendick, P.
QM 2/c
Quartermaster
Hickey, A.
Holger
Homey
Ships Cook
Howell
Kane
Torpedomen
Katt
Firemen 1/c
 Forward Room
Kirkland, J.
Signalmen 2/c
King
Kohn
Loctee
Longworth
Luhr
Lynch
Maxwell
Electrician
Mc Cloud
Torpedomen 1/c
Forward Room
Mooney
Onan, O.
Gunners Mate
Orr
Engine Room
Patjak
Pokiok
Ships Baker
Quant
Firemen 2/c
Engine Room
Rackerby
Rhode
Engine Room
Ruggarillo
Engine Room
Roach, L.
Gunners Mate
Searey
Electrician
Shaffer
Engine Room
Shaffer
Sillin
Radar Operator
Sirois
MoMM 1/c
Engine Room
Smith
Snavely
Torpedomen, After Room
Stalma, A.
MoMM 2/c
Forward Engine Room
Teague, F.
Electrician 2/c
Turley
Waldon
Pharmacist 1/c
Wright, W.
Wright
Wyble, F.
Zangrilla